Dijalogom protiv ekstremizma

Prijepolje: U organizaciji Bošnjačke kulturne zajednice (BKZ) u Prijepolju je održana javna diskusija na temu „Dijalogom zajednice protiv ekstremizma i radikalizma u Sandžaku“. Projekat je prevashodno usmeren na edukaciju mladih u Prijepolju, Priboju i Novoj Varoši, sa ciljem sagledavanja društveno – političkih okolnosti koje su dovele do pojave ekstremizma i radikalizma u Sandžaku. Podržan je od strane Fondacije za otvoreno društvo (FOD), u gradu na obali Lima okupio je predstavnike nadležnih državnih i lokalnih institucija, narodne poslanike, predstavnike nevladinih i međunarodnih organizacija.
Potpredsednica Srpske napredne stranke (SNS) i predsednica odbora za odbranu i unutrašnje poslove Marija Obradović, tokom obraćanja prisutnima istakla je da se srpski parlament menja i da on ne može biti isti kao što je bio pre nekoliko godina.
“Meni je žao što nismo više okrenuti Evropskim integracijama u stepenu kao što je to bio prethodni. Sada u Parlamentu imamo više stranaka koje su evro skeptici. Želim da u meni vidite saradnika, kada je ova tema u pitanju” istakla je Marija Obradović.

Prijepolje: Dijalogom zajednice protiv ekstremizma i radikalizma u Sandžaku, foto: www.ppmedia.rs

Prijepolje: Dijalogom zajednice protiv ekstremizma i radikalizma u Sandžaku, foto: www.ppmedia.rs


Predsednik Skupštinskog obora za obrazovenje, nauku, tehnološki razvoj i infomatičko društvo Muamer Zukorlić, smatra da bi političari trebalo da vode više računa i budu oprezniji, jer „nose upaljač i ne zna se da li će i kada završiti u prostoriji punoj zapaljivog materijala“.
“Ekstremizam znači diskurs i ponašanje u formi krajnosti. Biti ekstreman, drugim rečima znači zastupati krajnost, kako rečima tako i ponašanjem. Ekstremizam je jedan od pojmova koje nije moguće upotrebiti u stvarnosti upotrebiti u pozitivnom kontesktu”, poručio je narodni poslanik i predsednik Skupštinskog odbora za obrazovanje, nauku, tehnološki razvoj i informatičko društvo Muamer Zukorilić.
Prijepolje važi za jednu multietničku, tolerantnu, mirnu sredinu i zbog toga postoji obaveza da se još više unapredi i razvija duh demokratije.
„Bošnjačka kulturna zajednica (BKZ) fenomenu radikalizma i ekstremizma u Sandžaku pristupila na jedan drugačiji način, te kao organizacija koja je potekla iz Islamske zajednice u Srbiji, pokušala da potpuno novim pristupom koji uključuje versku dimenziju i infrastrukturu, doprinese smanjenju postojećih tendencija radikalnog i ekstremnog u lokalnim sredinama” kazao je predsednik Bošnjačke kulturne zajednice u Prijepolju Samir Tandir.
Muamer Zukorlić predsednik Skupštinskog odbora za obrazovanje, nauku, tehnološki razvoj i informatičko društvo, foto: www.ppmedia.rs

Muamer Zukorlić predsednik Skupštinskog odbora za obrazovanje, nauku, tehnološki razvoj i informatičko društvo, foto: www.ppmedia.rs


U ime opštine Prijepolje prisutnima se obratio predsednik, Dragoljub Zindović, koji je istakao da je ova tema izuzetno bitna i aktuelna te da joj se mora ozbiljno pristupiti.
“Ekstremizam i radikalizam su pojave koje su česte u društvu i protiv njih se borimo na različite načine. Vrlo često i policijskim i pravnim sistemom. Ove pojave zavise od brojnih okolnosti, pre svega od socijalnih, ekonomskih i političkih. Naša opština na lokalnom nivou, vazi za jednu multietničku, tolerantnu i mirnu sredinu i imamo obavezu da je još više unapredimo i da razvijemo duh demokratije”, istakao je Zindović.
PP Media