Grad na Limu ostao bez zelene pijace

Novi deo grada na Limu pre više od mesec dana ostao je bez zelene pijace. Naime, zbog nelojalne konkurencije koja je prouzrokovala loše poslovne rezultate preduzeće „Daris plus“ koje je upravljalo i rukovodilo ovom pijacom u Novom Priboju pokrenulo je postupak likvidacije i prestalo sa obavljanjem delatnosti. Kako zelena pijaca postoji samo u Starom delu grada, što prodavcima nikako ne odgovara zbog malog broja posetilaca oni svoju robu izlažu, preko puta bivše pijace na samom trotoaru neposredno uz ulicu. Iz lokalne samouprave ističu da će jedan od prvih infrasturkturnih projekata u narednoj godini biti izgradnja otvorenog tržnog centra čime će ovaj problem trajno biti rešen.
Ulica Vuka Karadžića nalazi se u stogom centru Priboja, petkom kada je po tradiciji pijačni dan u ovom gradu, prerasta u zelenu pijacu. Pa tako prodavci mleka i mlečnih proizvoda ne samo iz ove opštine, već i iz Nove Varoši, Prijepolja i Rudog svoju robu građanima Priboja plasiraju direktno sa trotara.

Nenad Lojaničić iz novovaroškog sela Akmačići već osmu godinu u ovom gradu prodaje beli mrs. Da bi stigao na svoje radno mesto, Nenad iz sela podno Zlatara, kako kaže kreće pre “prvih pevaca” negde oko 04i30.
„Prodaja ide jako slabo, narod se plaši da kupi robu koju prodajemo sa ulice i ja ih potpuno razumem zbog toga“, zbori Nenad Lojaničić promrzlim glasom i dodaje da pored loše prodaje strepi da umesto zarade kući ponese prijavu od komunalnog inspektora, te stoga moli opštinsko rukovodstvo grada na Limu da mu obezbedi normalne uslove za rad ne bežeći od toga da uredno plati zakup.
Identičan problem muči i Dobrinu Ančić iz pribojskog sela Mažići, ona već peti pijačni dan robu prodaje na trotoaru, odmah naspram ovdašnje Policijske stanice.
„Znam da ovo nije higijenski dozvoljeno ali šta ću, nemam drugog izbora, i načina da prodam svoj sir“, istče sredovečna Dobrina, trljajući promrzle prste u nadi da će ih bar malo zagrejati.

Prodavci bele mrsi Nenad Lojaničić i Dobrina Ančić, foto: www.ppmedia.rs


Za stalne muštirije nema dileme, bez obzira što se prodaja vrši u nehigijenskim uslovima nemaju nameru da promene prodavca.
Ljubinka Drčelić, stanarka obližnje zgrade, tvrdi da je prinuđena da kupi mlečne proizvode od prodavaca koje poznaje dugi niz godina iako oni sada svoju robu prodaju na mestu gde za to nije predviđeno

Nelegalna pijaca nalazi se u neposrednoj blizi Policijske stanice

Nelojalna konkurencija manifestovala se otvaranjem mini pijaca širom grada, za koje niko nije odgovoran i niko njima ne upravlja, što je dovelo do nestanka jedinog mesta gde se na legalan i higijenski ispravan način mogla kupiti bela mrs.
„Preduzeće koje je upravljalo pijacom prestalo je sa radom isključivo zbog nelojalne konkurencije, jednostavno nismo imali zbog toga finansijsku samoodrživost. Nekda smo imali 60 zakupaca tezgi a u momentu kada smo prestali da radimo samo četiri“, kaže likvidacioni upravnik preduzeća “Daris plus”, Behrudin Poturović.
Prostor na kojem se zelena pijaca nalazila nekada je pripadao Fabrici automobile Priboj, međutim pre 12 godina odlukom tadašnjeg rukovodstva firme on je prodat i prešao je u privatno vlasništvo. Iz lokalne samouprave ističi da su sveni sa problemom koji muči prodavce te da planiraju u narednoj godini problem trajno da reše.
„U budžetu za narednu godinu planiramo da izdvojimo 28 miliona dinara za izgradnju otvorenog tržnog centra koji će biti smešten u neposrednoj blizini bivše pijace čime ćemo staviti tačku na ovaj problem“, tvrdi zamenik predsednika opštine Priboj, Saša Vasilić.

Saša Vasilić zamenik predsednika opštine Priboj, foto: www.ppmedia.rs


Do izgradnje tržnog centra uličnim prodavcima ostaje nada da će zima biti blaga i bez preterano velikih padavina, te da će i komunalna inspekcija imati razumevanja za njihov rad. U suprotnom moraće da obustave dalju prodaju.
PP Media