Nema tone uglja bez 7.500 dinara

Iako živa u termometru prelazi 30 stepeni, građani koji se zimi greju na drva i ugalj već uveliko pazare ogrev. Cene su, kako navode u stovarištima – iste kao prošle godine. Pa se tona uglja može pronaći po 7.500 dinara, koliko košta najjeftiniji lignit, dok je cena kubika bukovog i hrastovog drveta nešto iznad 6.000 dinara.

– Prodajemo ugalj, a cene su već godinama iste. Najviše se prodaju sušena kolubara i banovići – kaže Marko Filipović, direktor preduzeća „Tropikal BGD“.

Sušena „kolubara“ košta 100 evra (u dinarskoj protivvrednosti), a „banovići“ 118 evra (13.800 dinara) po toni. Najskuplji ugalj u ovom stovarištu košta 22.000 dinara po toni. Reč je o ruskom uglju, koji kupuju platežno sposobniji potrošači.

– Ljudi koji se dugo greju na ugalj, znaju da će jeftinije da ih izađe grejanje na ruski ugalj, jer je kvalitetniji i manje će da ga potroše. On je čistiji, kod njega nema čišćenja od šljake, prašine. Ređe se loži, a mnogo duže gori nego ostale vrste uglja i zato ima toliku cenu – objašnjava Filipović, dodajući da imaju kupce koji su prešli na pelet, ali se sada opet vraćaju ruskom uglju, jer „u peletu dobijaju svašta“ i ne mogu adekvatno da se zagreju.

U preduzeću „Iskra ogrev“ cene tone uglja kreću se od 8.400 dinara, koliko košta „kovin“, pa do 16.200 koliko košta tona „resavice“.

– Najviše se kupuje „kovin“, „vreoci“, „banovići“ i „resavica“ – navode u firmi „Iskra ogrev“. – Ruski ugalj, koji je najskuplji, treba da dobijemo krajem meseca. Cene su, inače, iste kao i prošle godine. Kada je reč o ogrevnom drvetu, u ponudi imamo bukvu, cepanice, po ceni od 6.400 dinara po kubiku, sa uključenim prevozom i istovarom. Takođe, potrošači koji koriste pelet, kod nas kupuju stoprocentni bukov pelet po ceni od 22.200 dinara za tonu.

Stovarišta u okolini Beograda, inače, osim uglja, peleta i ogrevnih drva, imaju i brikete od drveta, pa je tako cena bukovog briketa, za pakovanje od 10 kilograma oko 250 dinara, dok tona košta oko 20.000 dinara. U pojedinim stovarištima moguće je drvene brikete kupiti i na kilogram, a cena je oko 23 dinara.

TROŠAK BAR 450 EVRA

RAČUNICA preduzeća „Tropikal BGD“ pokazuje da je za grejanje stana od 60 kvadrata, tokom šest meseci grejne sezone, dovoljno utrošiti 2,7 tona ruskog uglja, što daje konačni trošak od 461 evra za sezonu. Onaj ko se odluči za daleko cenovno pristupačniju sušenu kolubaru, može da računa da će mu biti potrebno 4,2 tone ovog uglja, za šta mora da se izbroji 420 evra. Uglja banovići, pak, biće potrebno 3,8 tona, što košta ukupno 437 evra za šest meseci grejne sezone. Grejanje na drvene brikete, struju, gas… koštaju znatno više.
Izvor: Večernje novosti