Biram bosanski jezik, čuvam identitet
Prijepolje – Nastava na bosanskom jeziku u sandžačkim školama zvanično je počela 2013. godine. Poslije početnog entuzijazma i otklanjanja brojnih poteškoća, bosanski jezik se ustalio u Novom Pazaru, Tutinu i Sjenici. U Prijepolju i Priboju varira broj učenika koji se opredjeljuju za nastavu, tako da je prisutno takozvano kolektivno praćenje pojedinih predmeta u jednom broju osnovnih škola.
Foto: A.Rovčanin, grafička obrada fotografije: Trem print Prijepolje
U srednjim školama u Prijepolju i Priboju gotovo da nema interesovanja za praćenje nastave na bosanskom jeziku.
U 2022/2023. školskoj godini nastavu na bosanskom jeziku pohadjalo je 17.298 učenika u predškolskim ustanovama, osnovnim i srednjim školama u Novom Pazaru, Tutinu, Sjenici i Prijepolju.
Broj učenika u Novom Pazaru, Tutinu i Sjenici je u stalnom porastu. Tako je 2019. godine 57,8 odsto učenika u pomenute tri općine pohadjalo nastavu i na bosanskom jeziku. Taj procenat je naredne, 2020. godine porastao na 59, godinu dana kasnije na 61 a 2022. godine na 61,16 odsto.
Foto: A.Rovčanin, grafička obrada fotografije: Trem print Prijepolje
-Ono čime se Vijeće posebno ponosi u 2022. godini iz oblasti obrazovanja jesu izrada i izdavanja Historijskog priručnika „Kratke crtice iz prošlosti Bošnjaka“, koji su podijeljeni školama i koristit će ih učenici 6, 7. i 8. razreda osnovne škole, kao i izdavanje treće knjige iz Edicije „Interpretacije iz bošnjačke književnosti“, „Usmena proza Bošnjaka“, autorice Amire Dervišević.
Projekti su realizirani u saradnji sa ustanovama koje je Vijeće osnovalo. Projekat Historijske čitanke koji je izdao Centar za unapređenje obrazovanja i odgoja na bosanskom jeziku „Isa-beg Ishaković“, podržan je i od strane Ministarstva za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog, kao i projekat „Usmena proza Bošnjaka“, koji je izdao Zavod za kulturu sandžačkih Bošnjaka u Republici Srbiji, kaže Eldin Jejna, stručni saradnik Bošnjačkog nacionalnog vijeća.
Eldin Jejna, stručni saradnik Bošnjačkog nacionalnog vijeća, foto: A.Rovčanin, grafička obrada fotografije: Trem print Prijepolje
Kao i prethodnih godina, Vijeće je nastavilo sa kontinuiranim praćenjem i analizom broja učenika u nastavi na bosanskom. Medjutim, mora se konstatirati, pored napretka u procentu učenika koji pohadjaju nastavu na bosanskom jeziku, velike migracije stanovništva iz Sandžaka koje su evidentne zadnjih godina, uticale su na to da se smanji ukupan broj djece u školama u Sandžaku.
To potvrdjuju podaci Vijeća: 2019. godine u Novom Pazaru, Tutinu i Sjenici bilo je ukupno 28.178 učenika u školama u kojima se nastava odvija na bosanskom i na srpskom jeziku. Godinu dana kasnije taj je broj bio gotovo isti – 28.182, da bi 2021. godine počelo drastičnije smanjenje broja učenika – 26.841. Prije dvije godine, u 2022. ukupan broj učenika u pomenute tri općine bio je 26.199. Tendencija smanjivanja ukupnog broja učenika se nastavlja, bez obzira što se pojačava aktivnost na unapredjenju nastave.
Foto: A.Rovčanin, grafička obrada fotografije: Trem print Prijepolje
-U cilju unapređenja nastave na bosanskom jeziku, u postupku izrade i prevođenja udžbenika kao i procesu reforme obrazovanja koja za sobom nosi izmjenu udžbenika za nastavu na bosanskom jeziku, Izvršni odbor je utvrdio proceduru i sproveo postupak davanja saglasnosti na vjerodostojnost prijevoda udžbenika sa srpskog na bosanski jezik, te davanja mišljenja na rukopise udžbenika na bosanskom jeziku za veliki broj udžbenika, kaže Jejna.
Prijepolje ima 8 osnovnih, 3 srednje škole i 1 predškolsku ustanovu. U OŠ „Svetozar Marković“ Brodarevo, OŠ „Sveti Sava“ Bostani i OŠ „Dušan Tomašević Ćirko“ u Velikoj Župi većina učenika je bošnjačke nacionalnosti.
U OŠ „Svetozar Marković“ u Brodarevu nastava se odvija i na bosanskom jeziku i to u odjeljenjima od prvog do šestog razreda. Uz to redovna je nastava za predmet Bosanski jezik sa elementima nacionalne kulture. Proglašena je i školom od posebnog značaja za Bošnjake.
OŠ „Vladimir Perić Valter“ u Prijepolju, odlukom Vijeća, proglašena je školom od posebnog značaja za Bošnjake i u njoj se izučava predmet Bosanski jezik sa elementima nacionalne kulture.
Foto: A.Rovčanin, grafička obrada fotografije: Trem print Prijepolje
OŠ „Sveti Sava“ Bostani je škola u kojoj se takođe izučava predmet Bosanski jezik sa elementima nacionalne kulture grupno, niži i stariji uzrasti.
Bošnjačko nacionalno vijeće je organiziralo tri studijska putovanja učenika iz Prijepolja. Djeca su posjetila Novi Pazar i Sjenicu i institucije i kulturno-historijske znamenitosti. Održan je veliki broj seminara i tribina kako za prosvjetne radnike tako i za roditelje a sve u cilju implementacije nastave na bosanskom jeziku. Za sve učenike koji su upisali nastavu na bosanskom jeziku Vijeće je obezbjedjivalo besplatne udžbenike, kaže Jejna.
Cjelokupna nastava na bosanskom jeziku nije zastupljena ni u jednoj obrazovno-odgojnoj ustanovi na teritoriji općine Priboj. U Priboju je šest osnovnih škola, dvije srednje škole i jedna predškolska ustanova. U OŠ „Vuk Karadžić“ se odvijala nastava za izborni predmet Bosanski jezik sa elementima nacionalne kulture (kombinovano od 1. do 8. razreda). Škole u kojima u nešto većem broju ima bošnjačke djece su OŠ „Vuk Karadžić“, OŠ „Branko Radičević“ i OŠ „Desanka Maksimović“, podaci su Bošnjačkog nacionalnog vijeća.
Tekst je nastao u okviru projekta „OČUVANJE KULTURNOG IDENTITETA BOŠNJAKA“. Ovaj projekat je sufinansiran iz Budžeta Republike Srbije – Ministarstva informisanja i telekomunikacija na konkursu za sufinansiranje projekata proizvodnje medijskih sadržaja na jezicima nacionalnih manjina u 2024. godini. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.
PP Media