Na Jadovniku otvoren Rehabilitacioni centar za hitno zbrinjavanje zaštićenih ptica
Prijepolje – Na Jadovniku, planini nadomak Prijepolja, otvoren je Rehabilitacioni centar za hitno zbrinjavanje zaštićenih vrsta ptica na jugozapadu Srbije. Prihvatilište, rađeno pod nadzorom Zavoda za zaštitu prirode, nastalo je na inicijativu Udruženja „Jadovnik – oaza netaknute prirode“ i Srbijašuma, a uz podršku evropskih fondova i programa za razvoj UN (UNDP).
Foto: UG Jadovnik
U klisuri Mileševke ili na padinama Jadovnika, meštani su najčešće pronalazili iznemogla mladunčad beloglavog supa, kojima će se sada prva pomoć umesto u volijarama rezervata Uvac, ukazivati bliže, u jadovničkom prihvatilištu.
Boško Nikolić, iz UG „Jadovnik – oaza netaknute prirode“ navodi: „U centru imamo jednu veliku volijeru za prihvat velikih ptica, i male za prihvat manjih ptica, mišara, sova, kobaca, i imamo jednu privremenu ambulantu koja će biti tu za neke hitne intervencije i imamo veterinara pod ugovorom koji dolazi po potrebi.
“Potreba za njihovom rehabilitacijom je nešto što smo prepoznali da bude u prirodnoj sredini; ukoliko se zadese tu da ne bi bilo neophodno, zbog logistike, da se transportuju preko 200, 300 kilometara do ZOO vrta u Beogradu ili na Paliću da bi se radila rehabilitacija… Najbolje je da to bude što bliže prirodnom ambijentu gde su pronađene”, ističe Pavle Jovanović, UNDP – UN za programski razvoj.
Na Jadovniku, planini koja je pre više od dve decenije proglašena za međunarodno značajno područje za ptice, registrovano je prisustvo oko 140 vrsta ptica.
Rastuća je i kolonija beloglavih supova, 60-ak parova se gnezdi u klisuri Mileševke, najnespretnijih pri prvom samostalnom letu.
“Svakako da su tu i neke druge vrste grabljivica, kao što su suri orlovi, kao što su jastrebovi i druge vrste, uglavnom ptica grabljivica, koje stradaju što zbog direktnog ubijanja, stradanja što zbog potencijalnog eventualnog trovanja na prostoru, padanja u te neke klisure, nedostupne terene i jednostavno zbog nemogućnosti da polete”, naglašava Miloš Radaković, iz Zavoda za zaštitu prirode.
Trideset dana u prihvatilištu je očekivano vreme da se ptice, nakon rehabilitacije, vrate u prirodu ili, ako se za tim ukaže potreba, upute u zoološke vrtove na dalji oporavak.
Izvor: RTS