DRUŠTVO

Priboj na korak do trening centra za dualno obrazovanje, savremena praksa za buduće majstore

Priboj – Priboj bi uskoro mogao da dobije trening centar za dualno obrazovanje, u kojem bi učenici, pre svega Mašinsko-elektrotehničke škole, sticali praktična znanja na savremenim mašinama i tako bili spremniji za tržište rada. O ovoj inicijativi razgovarano je tokom radne posete predstavnika Ministarstva prosvete lokalnoj samoupravi.

Predstavnici Ministarstva prosvete, Predrag Knežević, rukovodilac tima za upravljanje projektima u okviru Kancelarije za dualno obrazovanje, i Marina Munitlak, načelnica Školske uprave za Zlatiborski okrug, sastali su se sa predsednikom opštine Priboj Lazarom Rvovićem i članicom Opštinskog veća zaduženom za obrazovanje i kulturu Antonelom Živković.

Foto: Opština Priboj

Kako je istakla Antonela Živković, Priboj ima veliki potencijal za razvoj dualnog obrazovanja, imajući u vidu industrijsku tradiciju i veliki broj proizvodnih kompanija koje posluju na teritoriji opštine.

– Razgovarali smo o mogućnostima da se u Mašinsko-elektrotehničkoj školi unapredi sistem dualnog obrazovanja. Raduje nas što su predstavnici Ministarstva prepoznali potencijal škole, raspoloživ prostor i mogućnost izgradnje trening centra. Time bi učenici praktičnu nastavu obavljali na savremenim mašinama, stekli kvalitetna znanja i nakon školovanja imali veće šanse da ostanu i rade u svom gradu – rekla je Živković.

Foto: Opština Priboj

Sastanku je prisustvovao i direktor Mašinsko-elektrotehničke škole Zvonko Prijović, a delegacija Ministarstva potom je obišla ovu obrazovnu ustanovu. Gosti nisu krili zadovoljstvo potpuno rekonstruisanom školom i postojećom opremom koja učenicima već danas omogućava kvalitetnu praktičnu nastavu.

Ideja o trening centru u mnogome podseća na nekadašnji model obrazovanja u Priboju, kada su učenici tadašnje Tehničke škole praktična znanja sticali u pogonima Fabrike automobila, nekoliko dana sedmično, a po završetku školovanja bili spremni da odmah zauzmu radna mesta u proizvodnji.

Novi operativni sastanak na ovu temu očekuje se uskoro, a ukoliko projekat bude realizovan, Priboj će postati jedna od retkih sredina u Srbiji koja će imati savremeni trening centar za dualno obrazovanje. Time bi koristi imali i privreda, i škole, i učenici, koji bi uz kvalitetnije praktično obrazovanje dobili priliku da svoju budućnost grade upravo u svom gradu.

PP Media

Povezane stavke

Udruženje žena Sačuvajmo selo uz pomoć Trag Fondacije završava prvi Fundraising projekat

adminpp033

Nova Varoš subvencioniše veštačko osemenjavanje krava

adminpp033

Počela gradnja novog mesnog groblja u Brodarevu

adminpp033