Promovisana knjiga „Pljevaljsko muftijstvo 1930 – 1936“ autora Nadira Dacića
Novi Pazar/Prijepolje – Bošnjačko nacionalno vijeće organizovalo je u petak promociju knjige „Pljevaljsko muftijstvo 1930-1936“ autora dr. Nadira Dacića i to kao završni događaj u okviru obeležavanja 20. novembra –Dana Sandžaka.
Na promociji su učešće uzeli i prof.dr. Husein Zvrko, te prof.Mehmed Bajraktarević, a na kraju promocije obratio se i sam autor knjige, dr. Nadir Dacić.
– Pljevaljsko muftijstvo u periodu od 1930. do 1936. godine bilo je deo organizacione strukture Islamske zajednice Кraljevine Jugoslavije i pokrivalo sever i zapad Sandžaka dok su jug i istok bili u nadležnosti novopazarskog muftije. Posebnost pljevaljskog muftijstva za Bošnjake Sandžaka bilo je u tome što je ono pored verskog života imalo nadležnosti i u obrazovnom sistemu. Na čelo muftijstva, početkom tridesetih godina prošlog veka dolazi Avnija ef. Barjaktarević jedan od najcenjenijih verskih vođa tog doba koji je pored svojeg maternjeg bosanskog, govorio i tri strana jezika. U tom periodu, Sandžak prolazi kroz prosvetni razvoj. Za samo par godina širom Sandžaka je otvoreno desetine mekteba i medresa, a hiljade dece dobija osnovno obrazovanje –rekao je dr. Nadir Dacić, autor knjige Pljevaljsko muftijstvo 1930-1936“.
U ime Bošnjačkog nacionalnog vijeća na promociji je govorio predsednik Izvršnog odbora dr. Hasim Mekić koji je tom prilikom naglasio da u novijoj istoriji naroda Sandžaka, 20. novembar zauzima posebno mesto jer je tog dana potvrđena jedna od važnijih istorijskih činjenica, da narodi Sandžaka nekoliko vekova žive u slozi, harmoniji i miru i žele zajednički graditi svoju budućnost.
– Bošnjaci su jedan od autohtonih naroda Sandžaka koji se danas susreće sa mnogobrojnim izazovima. Bošnjaci su narod koji ima mnogo nerešenih pitanja i nagomilanih problema u Srbiji i nezadovoljan je sa svojim položajem. Кao rešenje za sve nagomilane probleme i nepravedan i diskriminatorski odnos državnih organa prema nama, Bošnjačko nacionalno vijeće je, u skaldu sa zakonom, pokrenulo Inicijativu za uspostavljanje specijalnog statusa za Sandžak koja predstavlja trajan istabilan mehanizam za osiguravanje prava bošnjačkog naroda na političku egzistenciju i nesmetan društveni i ekonomski razvoj –naglasio je dr. Mekić.
PP Media