Reforma obrazovanja: Gase visoke škole, osnivaju akademije
Skoro sve visoke škole strukovnih studija će biti grupisane u akademije, a očekuje se da će najveći deo posla biti završen do sledećeg upisnog roka. Ovo je najavio prof. dr Branislav Jeremić, potpredsednik Nacionalnog saveta za visoko obrazovanje i predsednik Saveta za reformu visokih strukovnih škola.
Naš sagovornik navodi da su kriterijumi grupisanja usvojeni na sednici Saveta za reformu visokih strukovnih škola, a među njima su teritorijalna pripadnost, kompatibilnost programa…
– Ne mogu se spojiti, na primer, škole iz Bujanovca i Subotice ili tehnička i medicinska škola, pa makar bile u istom gradu – pojašnjava profesor Jeremić.
Kada je reč o konkretnim primerima, on navodi da će visoke škole sa teritorije Kosova i Metohije koje privremeno rade u Leposaviću i Zvečanu biti integrisane sa fakultetimaUniverziteta u Prištini sa privremenim sedištem u Kosovskoj Mitrovici.
– Zasada se radi na postavljanju strukturnih elemenata za proces integracije visokih škola u Srbiji – kaže naš sagovornik. – Dobro je što već postoji iskustvo iz procesa integracije Beogradske poslovne škole i Visoke poslovne školestrukovnih studijauBlacu. To je pilot-projekat ministarstva, a iskustva iz njega će znatno skratiti vreme formiranja akademija strukovnih studija.
Takođe, ranije je najavljivano da će svakako biti spojene Medicinska škola u Ćupriji i Medicinska škola u Beogradu. A gde će biti sedište i kako će sve to tehnički izgledati, prof. Jeremić pojašnjava:
– Sedište akademije će biti na adresi visoke škole koja je uspešnija po svim faktorima – broju studenata, prihodima, kvalitetu nastavnog osoblja, studijskim programima…
Isturena odeljenja neće postojati, već će akademiju činiti ravnopravni odseci, umesto visokih škola koje ulaze u sastav akademije.
Što se tiče najava da će neke visoke škole biti integrisane sa fakultetima, naš sagovornik kaže da će to biti mali broj:
– Razlog je, sa jedne strane, nepostojanje škole sa sličnim akreditovanim studijskim programima u okruženju gde se škola nalazi, a sa druge, potpuna kompatibilnost sa studijskim programom fakulteta iz neposredne blizine kao i dosadašnje zajedničko korišćenje raspoloživih resursa visoke škole i fakulteta poput laboratorija, nastavničkog kadra…
Profesor Jermić se nada da će sve biti završeno do sledećeg upisnog roka, ali dodaje da u ovakvoj vrsti posla uvek treba očekivati nepredviđene prepreke administrativne prirode kao i teško prihvatanje promena zaposlenih zbog straha od novog što dolazi, ali i zbog inercije da se zadrže lične privilegije koje proističu iz stare organizacije.
OSTAĆE SAMO KVALITETNI PROFESORI
Reorganizacija škola, izaziva i strah kod nastavnog kadra da će ostati bez posla. Ima li razloga za strepnju i da li će biti viškova?
– Nastavu će izvoditi samo kompetentan nastavni kadar, koji uz to ispunjava i uslov standarda za opterećenje brojem časova, što je i jedna od prednosti formiranja akademija – pojašnjava Jeremić. – Postoji manjak kadra za izvođenje nastave iz stručnih predmeta. Sa druge strane, nedovoljan je broj profesora koji imaju radno iskustvo iz oblasti iz koje drže nastavu i koji su uspostavili saradnju sa privredom. Inače, praksa je na gotovo svim našim visokoškolskim ustanovama slaba tačka.
Izvor: Večernje novosti