U martu biće poznata konačna cena maline za prošlogodišnji rod, preporučena cena 300 dinara

Prijepolje/Priboj/Nova Varoš – Radna grupa za unapređenje proizvodnje i tržišta jagodičastog voća u Srbiji, u kojoj su predstavnici Ministarstva poljoprivrede, hladnjačari i proizvođači, postigli su načelnu saglasnost u vezi sa cenom prošlogodišnjeg roda maline.

Foto: A.Rovčanin

Ministar Aleksandar Martinović pozvao je otkupljivače da na isplaćenu akontnu cenu, poljoprivrednicima isplate dodatni iznos do 300 dinara za kilogram „crvenog zlata“.

Proizvođači očekuju da će preporuka ministra biti realizovana, ali znaju da će za mnoge hladnjačare ovo biti poteškoća, koju će teško ispuniti.

– Prosečna akontna otkupna cena za sortu „vilamet“ bila je 250 dinara. Hladnjačari bi trebalo da doplate dodatnih 50 dinara za svaki predati kilogram. Mi verujemo u dobru nameru, ali se hladnjačari za sada nisu izjasnili o preporuci. Problem je što brojni hladnjačari do danas nisu isplatili ni akontnu cenu, pa se postavlja pitanje kako će obezbediti novac za doplatu – kaže Milutin Živković, potpredsednik Saveza proizvođača jagodičastog voća „Srpska malina“.

Kakva je sudbina zahteva poljoprivrednika, znaće se početkom marta, posle sledećeg sastanka pomenute radne grupe, koja se obavezala da će se sastajati svakog meseca, kako bi se rešili brojni problemi u vezi sa najpoznatijim srpskim izvoznim poljoprivrednim brendom.

– Nema sumnje da je izvoz maline važan za državu. Svake godine, u Srbiju se slivalo između 340 i 380 miliona evra, direktno od izvoza maline. Poslednjih godina naša proizvodnja opada zbog niske otkupne cene i drastičnog poskupljenja hemije, goriva, repromaterijala i radne snage, strahujemo da će se ovaj pad nastaviti ukoliko ne dođemo do pozitivnog rešenja za poljoprivrednike – istuču u najvećoj asocijaciji malinara.

Sastanku na kome je preporučena cena od 300 dinara za kilogram maline, prisustvovali su, pored ministra Martinovića, predstavnici Udruženja proizvođača jagodičastog voća „Vilamet“ iz Arilja, Saveza „Srpska malina“, Nacionalnog društva za voćarsku proizvodnju „Naše voće Srbija“ i Zadružnog saveza Srbije. Kada je reč o otkupljivačima, u radnoj grupi su „Floriva“, „Intersad“, „Sirogojno kompani“, „Agropartner“, „Drenovac“, „Agro bel sistem“ i  predstavnici Udruženja malih i srednjih hladnjačara „Breza 2022“.

– Ministarstvo blagovremeno reaguje, učestalim razgovorima smo pristupili kako bi se rešili sadašnji problemi i kako bismo sledeću sezonu dočekali sa uslovima kojima će sve strane biti zadovoljne – naglasio je ministar Martinović.

Poljoprivrednici ističu da se kompletna proizvodnja odvija po pravilima otkupljivača: od njih se ili akontno dobija ili se kupuje „hemija“ proizvođača koga oni biraju, oni izlaze sa otkupnom cenom u skladu sa svojom računicom, pa se od njih i očekuje pravovremen odgovor na predlog o konačnoj ceni prošlogodišnjeg roda. To će se, po svoj prilici, dogoditi tokom marta.

Novosti i PP Media