U Priboju sinoć počeo 11. festival „Dani Danila Lazovića“

Priboj – Izložbom slika „Pribojski slikari Danilu u čast“(Emina Fazlić, Vera Tončić, Dušica Šalipur, Vlado Petrović, Dejan Puzović, Vesna Petrović, Ervina Mila Omeragić Džanović) počeo je jedanaesti festival „Dani Danila Lazovića“. Da je Priboj grad talentovanih ljudi, potvrđuje i sedam slikara čija dela krase prostor Zavičajnog muzeja a povodom festivala „Dani Danila Lazovića“.

Foto: Aleksandar Kovačević

Direktor festivala Milorad Damjanović zahvalio se organizatorima Zavičajnom muzeju i Domu kulture „Pivo Karamatijević“ iz Priboja, kao i pokroviteljima Opštini Priboj i Ministarstvu kulture Republike Srbije. Damjanović je iskazao zahvalnost i porodici Lazović koja je od početka uz festival, učestvujući u odabiru programa. 

„Slegli su se utisci posle prošlogodišnjeg, jubilarnog festivala, sada smo još sigurniji da radimo pravu stvar za vas, za kulturu, za Priboj. Imamo velike planove, gledamo u budućnost i želimo da naš festival svake godine bude sve bolji“, poručio je direktor festivala, nagovestivši da je od ove godine ustanovljena institucija gosta pesnika koji će učestvovati na tačmičarskoj večeri i biće jedan od članova žirija. Prvi gost pesnik biće Mirjana Bobić Mojsilović. Damjanović je pozvao ljubitelje poezije, kao i sve poštovaoce kulturnih događaja, da budu gosti Priboja u vreme trajanja Festivala.

Foto: Aleksandar Kovačević

U Zavičajnom muzeju, izveden je poetsko muzički program „Mir naš nasušni“ inspirisan stihovima Ljubomira Simovića u izvođenju: Mihaila Laptoševića, Alekse Markovića, Đorđa Markovića i Stevana Miloševića.

„ Živimo brzo, živimo ludo, a oaza mira je poezija. Poezija je prostor gde možemo da proživimo neko vreme sa našim unutrašnjim svetom, jer poezija budi sve pore našeg bića. Ljuba Simović, on je sve dotakao, možda i najveći živi pesnik naš sada. Radosni smo što se i on sam obradovao kada smo mu spomenuli ideju da govorimo njegove stihove, posebno se obradovao što ih govorimo ovde, u čast Danilu,“ rekao je Mihailo Laptošević glumac  kome je Danilo bio ujak.

O značaju poezije kao i o temi muzičko poetskog programa „Mir naš nasušni“, Đorđe Marković glumac i profesor dikcije na Fakultetu dramskih umestnosti u Beogradu, rekao je : „Značaj poezije je nemerljiv iz prostog razloga što se ta poetska vertikala sve više gubi, a poezija kao sublimat misli i osećanja i onog uzvišenog u čoveku bi trebalo da se kazuje i misli svakodnevno. Kao što je Ljubomir Simović u svojoj poeziji dotakao i rat i mir i grad i selo, seoske motive i mitologiju, tako je isto Danilo svojim životom svedočio o tome. Ta veza između Simovićeve poezije i Danilovog života i njegove misije kao umetnika i čoveka je jasna i otud Ljubomir Simović i njegova poezija u okviru Danilovog lika i dela. “

Foto: Aleksandar Kovačević

Glumci Sloboda Boba Mićalović i Vuk Kostić predstavili su se pribojskoj publici duodramom „Dečije povrede“.

Sloboda Mićalović prvi put je na festivalu. Zahvalila se Miloradu Damjanoviću što na kvalitetan način uz sadržajne programe čuva sećanje na Danila Lazovića. Govoreći o predstavi, Sloboda je istakla da će predstavom pokušati da pokažu kako izgleda kada dvoje ljudi zbog svojih predrasuda i strahova neuspevaju da se okupe i postanu zajednica. Kada dođe vreme da to shvate, već je kasno. Sve upakovano u jedan crno-humorski momenat koji izaziva smeh, ali tu i tamo i neku knedlu u grlu.

Vuk Kostić istakao je da mu je posebna čast što učestvuje na festivalu, budući da je lično poznavao Danila Lazovića, da ima dosta uspomena koje ga vežu za njega, kao i da je bio obožavan u njegovoj kući.

PP Media