„Peške“ po roditeljski dodatak
Roditelji dece rođene od 25. decembra 2017. do prvog jula 2018. godine koji žele da apliciraju za roditeljski dodatak moraju sami da pribave neophodnu dokumentaciju jer za njih ne postoje podaci u informacionom sistemu „Bebo, dobro došla na svet“.
Kada je počela sa radom, aplikacija „Bebo, dobro došla na svet“ trebalo je da obezbedi roditeljima da još u porodilištu besplatno, bez papirologije, uz ličnu kartu upišu svoje dete u matičnu knjigu, ali i prijave prebivalište i zdravstveno osiguranje deteta.
– Taj informacioni sistem smo uspostavili još 2016. godine. U drugoj fazi projekta dodali smo i roditeljski dodatak. Trenutno implementiramo tu drugu fazu, koja je u ovom trenutku dostupna u 115 gradova i opština od ukupno 165, a do kraja godine biće omogućena u svim porodilištima u Srbiji. Tako roditelji, kada već dete prijavljuju u matičnu knjigu i ostalo, mogu odmah da se izjasne i za roditeljski dodatak – kaže za „Blic“ Mihailo Jovanović, direktor Kancelarije za IT i elektronsku upravu Vlade Srbije.
Međutim, u međuvremenu je donet novi Zakon o finansijskoj podršci porodicama sa decom koji je stupio na snagu u julu ove godine. Novine u zakonu uslovile su dobijanje roditeljskog dodatka sa još dve stvari – sva deca moraju biti vakcinisana, a ukoliko roditelji imaju starije dete, ono mora ići u predškolsko, odnosno u školu.
– Nakon tih izmena, izmenjen je i informacioni sistem „Bebo, dobro došla na svet“ i njegova nova verzija je implementirana prvog jula ove godine na način da roditelji u porodilištu ostavljaju podatke o tome gde se starije dete ili deca leče i koju predškolsku, odnosno osnovnoškolsku ustanovu pohađaju – objasnio je Jovanović.
Na osnovu ovih podataka koji se beleže u informacionom sistemu, službe dečje zaštite i sekretarijati za dečju zaštitu mogu po službenoj dužnosti da pribave sve neophodne podatke za postupanje. Ovi podaci unose se i u informacioni sistem koji koriste službe dečje zaštite radi provere ispunjenosti uslova tokom celog perioda isplate prava, a zakon predviđa da se provere vrše jednom godišnje.
Izvor: Blic