Novovarošanin Nenad Ostojić jedini branitelj manjinskih prava u celom Zlatiborskom okrugu
Institut za evropske poslove pod pokroviteljstvom Ambasade Sjedinjenih Američkih Država u Srbiji, proglasio je 20 branitelja i braniteljki manjinskih prava za 2017/ 2018 godinu među kojima se našao i novovarošanin Nenad Ostojić – jedini branitelj manjinskih prava u čitavom Zlatiborskom okrugu. To je bio povod da pozovemo Nenada i uradimo intervju sa njim.
Nenade, čestitamo na izboru. Da li nam možete reći kome je u stvari namenjen projekat „Branitelji i braniteljke manjinskih prava u Srbiji“ i sa kojim ciljem?
Hvala. Projekat „Branitelji i braniteljke manjinskih prava„ namenjen je diplomiranim pravnicima, policajcima, pripravnicima, advokatima, studentima prava koji su spremni da dopune svoje znanje i stručnost o ljudskim i manjinskim pravima pravima ali i sa ciljem da doprinesu unapređenju manjinskih prava u Srbiji ukoliko su ona na neki način ugrožena na republičkom,pokrajinskom ili lokalnom nivou.
Na koji način je izvršen vaš izbor za „branitelje i braniteljke manjinskih prava“ i koliko je bila jaka konkurencija?
Institut za evropske poslove uz podršku Ambasade Sjedinjenih Američkih Država u Srbiji, otvorio je konkurs za prijem nove , pete generacije „Branitelja i braniteljki manjinskih prava“ još početkom oktobra a koji se završio u novembru. Prema rečima komisije koja je radila u sastavu Aleksandra Stanković, Naim Leo Beširi i Tibor Moldvai ove godine, konkurencija je bila jača nego ikada ali je na kraju izbor spao na nas dvadeset najboljih. Presudan kriterijum za naš izbor imali su kvalitet naše prijave, esej o nacionalnim manjinama i stanju nacionalnih manjina u Srbiji , motivacija alumnista kao i plan sprovođenja aktivnosti u periodu nakon našeg izbora a koji će doprineti sveukupnom poboljšanju pozicije nacionalnih manjina u našem društvu. Od ukupnog broja pristiglih prijava, komisija je uzela u razmatranje 80% aplikacija a prihvatila njih 40%. Ono što me posebno raduje je to što je među izabranima bilo alumnista koji su bili različitih nacionalnosti, različite starosne dobi i geografske rasprostranjenosti među kojima sma svoje mesto pronašao i ja.
Nakon vašeg izbora, održan je trening svih izabranih „Branitelja i braniteljki manjinskih prava“ . Iz čega se sastajao trening ?
Tačno. Trening „Branitelja i braniteljki manjinskih prava“ se održao u Kragujevcu od 13. do 18. Novembra i sastajao se od 5 radnih dana i 30 radnjih sati prožetih stručnim predavanjima i radionicama, posetama Zaštitniku građana grada Kragujevca, Višem sudu u Kragujevcu, Apelacionom sudu u Kragujevcu kao i aktivnim diskusijama sa eminentnim predavačima i stručnjacima iz pravnih oblasti kao i predstavnicima državnog i civilnog sektora koji se bave zaštitom prava manjina i njihovoj primeni u praksi. Neke od posebnih tema koje su obrađivane tokom samog treninga su bile: kršenje ljudksih prava, diskriminacija, delovanje i praksa Zaštitnika građana, razumevanje prava manjina u Srbiji, razvijanje empatije prema žrtvama, uloga Poverenika za zaštitu ravnopravnosti u borbi protiv diskriminacija, prava Roma, zločini na prostorima bivše Jugoslavije sa posebnim osvrtom na genocid u Srebrenici itd…
Međutim, sam projekat se ne završava treningom svih alumnista već se nastavlja i posle toga? Reci nam nešto o tome.
Upravo tako. Možda i najbitniji deo samog projekta počinje tek nakon treninga. Sada kada smo kao branitelji i braniteljke manjinskih prava obogaćeni i usavršeni znanjem , sada je red na nas da svojim zalaganjem doprinesemo što boljem ostvarenju prava nacionalnih manjina u našim lokalnim sredinama počevši od podizanja svesti kroz „peer to peer“ vršnjačke edukacije, medijskih aktivnosti, na čemu sam vama i vašem portalu neizemerno zahvalan jer ste redak portal koji je prepoznao značaj i ozbiljnost teme, pa sve do stvaranja planova praktične politike koji će se baviti zaštitom i ostvarenjem manjinskih prava u našoj zemlji.
Na kraju koja je vaša poruka svim pripadnicima nacionalnih manjina u Novoj Varoši, Prijepolju, Priboju, u čitavom Zlatiborksom okrugu,pa i u Srbiji?
Moja poruka svim pripadnicima nacionalnih manjina ali i svima onima koji se na osnovu nekog svog ličnog svojstva osećaju posebnim i drugačijim, bez obzira gde su i koliko ih ima, jeste da oni nisu sami i nisu nevidljivi. Svi su oni deo nas, deo našeg kolektiva koji nas čini bogatijim i deo i onoga što nas čini onakvim kakvi jesmo. Njihovu problemi su i naši problemi, njihove radosti su jednako i naše. Ne postoje „naši“ i „njihovi“ već postojimo svi „mi“ koji smo jednaki činioci u građenju društva u kom živimo.
PP Media