Kiše pune Zlatarska jezera

Nova Varoš – Sablasne fotografije tokom proteklih pola godine gotovo praznog Zlatarskog jezera obišle su Srbiju, a brojni građani i ekolozi bili su zabrinuti za opstanak životinjskog sveta u njemu. Ta slika sada se menja, pa je zbog obilnih januarskih padavina poslednjih dana ubrzano rasla kota jezera na Uvcu i nestaju one tužne slike niskog vodostaja iz prošle godine.

Foto: PP Media

Zahvaljujući dotoku Uvca i pritoka sa Pešterske visoravni i dela planina Starog Vlaha do preliva na brani HE „Uvac“ ostalo je, prema nezvaničnim podacima, sedam metara.

U Zlatarskom jezeru, najvećoj akumulaciji „Limskih hidroelektrana“, voda može da raste još 11 metara.

Кote vode će narednih dana, zbog širine jezera, sporije rasti. Od padavina i mraza, kao i zahteva dispečera EPS-a i režima rada agregata, zavisiće nivo jezera. Posebna pažnja poklanjaće se pogonskoj spremnosti HE „Uvac“, kako ne bi došlo do preliva na prvoj stepenici uvačkog energetskog sistema.

PP Media

Related posts

Nova krađa u Priboju, sudija Miroslav Miletić odlučio derbi – Fap preti istupanjem iz lige

Učenička zadruga „Polimka“ iz Brodareva: Znanje pretvaraju u organski proizvod

Stamatović: Zlatni borovi zasijaće na Zlatiboru, planini koja nikada ne gubi svoj šarm