„Češljaju“ račune funkcionera

Političari, ali i „obični“ građani, za koje se utvrdi da su uvećali imovinu za najmanje 150.000 evra u roku od tri uzastopne godine a to nisu prijavili, ubuduće će se naći pod lupom poreskih i drugih organa. Ukoliko ne mogu da dokažu da su nešto stekli na zakonit način, za taj „ekstraprofit“ platiće čak 75 odsto poreza.

Ilustracija

To, između ostalog, predviđa Predlog zakona o utvrđivanju porekla imovine i posebnom porezu, koji bi narednih dana trebalo da se nađe pred poslanicima Skupštine Srbije. Prema ovom predlogu, nema vremenskog ograničenja za primenu zakona, odnosno nadležni će moći da utvrđuju da li se neko nezakonito obogatio u bilo kom trenutku u prošlosti.

Ukoliko se posumnja na nepravilnosti nečijeg imovinskog „konta“, njegov imetak će „češljati“ posebna jedinica Poreske uprave, odnosno minimum 20 stručnjaka, među kojima će biti i predstavnici MUP, NBS, Uprave za sprečavanje pranja novca, Agencije za sprečavanje korupcije, Republičkog geodetskog zavoda, Agencije za privredne registre i Centralni registar, depo i kliring hartija od vrednosti. „Na meti“ će biti apsolutno celokupna imovina pojedinca, naročito nekretnine, udeli u pravnom licu, motorna vozila, plovni objekti i vazduhoplovi, štedni ulozi i gotov novac.

Ko će biti proveravan, određivaće jedinica Poreske uprave u skladu sa godišnjim smernicama koje donosi direktor Uprave, ali će postupak moći da se pokrene i po prijavi građana ili druge institucije. Predlog zakona predviđa da onaj čija imovina bude predmet kontrole mora da dokaže da ju je stekao na legalan način.

Opozicija je odmah osula paljbu na ovaj propis, tvrdeći da se on donosi kako bi vlast imala još jedan mehanizam za obračun sa političkim protivnicima. Ovakve tvrdnje, u intervjuu za „Novosti“, demantovala je ministarka pravde Nela Kuburović, napominjući da se predložena zakonska rešenja odnose na sve građane, čime se isključuje svaka eventualna selektivnost u njihovoj primeni.

Novosti i PP Media