Žega ispija reke

Nova Varoš – Ni najstariji meštani ne pamte ovakvu suovicu i vrelinu. Veliki izdaci seljaka za dovoženje vode sa Vrela u Štitkovu i Vrševine u Bukoviku i Božetićima. Stočari strepe da će zbog izgorele paše morati da koriste zimske zalihe hrane.

Utanjila Vrševina na vrelu ispod pećine

Dugo, vrelo leto, ispija reke pod Javorom i Čemernicom. U žednim selima strepe da će, ako suovica potraje ili ne padnu veće kiše, neka korita ostati suva…

Najveću reku kraja, Tisovicu, desnu pritoku Uvca, mogu pregaziti i mališani… A gorolomka, koja ima samo dva drumska prelaza, godinama odnosi ćuprije…

Tisovica na izdisaju kod Šeovića ćuprije u Štitkovu

Meštani kažu da su iz njenog sliva u gornjem toku pokupljeni izvori, da su Česta vrela odvedena u Кušiće, te da je napaja jedino Bursać. Tek koju stotinu metara niže primiće Vrelo iz Štitkova, a ispred kanjona i Trudovačku reku…

Utanjilo je i vrelo Vrševine, kalipoljske ponornice, koja izbija iz pećine Durulje.Na izvoru kod nekadašnje Uroševića vodenice, od zore se smenjuju cisterne, odvozeći tehničku vodu za domaćinstva.

Voda iz Štitkova za kućne potrebe i pojenje stoke

Najveće količine vode za pojenje stoke u žednim selima toče se na Vrševini ispod mosta na putu za Zoriće. Ovde je pre neki dan u korito nasuto zemlje i kamena, pa se iz jezerceta brže pune cisterne, a jake traktorske pumpe ne uvlače mulj. Delimično je uređen prilaz reci, ali fali samo kamion tampona pri izlasku na asfalt…

„Ne daj, Bože, ni dušmaninu, ovakvu suovicu, ovo ne pamte ni najstariji ljudi…?! „, kazuju u selima na desnoj obali Zlatarskog i Uvačkog jezera i podsećaju na drugu nevolju koja je zadesila Stari Vlah:

„Džaba što rodi leto, ako ne rodi jesen! Još za koji dan mnoga domaćinstva će morati u kotar, da polažu stoci, bar uveče…“

Presušila pojilišta za stoku u Bukoviku

Spržila žega pašnjake i ornice, ostavila stočare bez otave na livadama. Nema ništa od drugog otkosa na veštačkim livadama… Znatno su smanjene količine mleka za preradu, kao u domaćinstvima i dve ovdašnje mlekare, tako i za kupce iz okolnih mesta.

„Nebeska vatra“ je umanjila prinose sena tako gde je odocnila kosidba, tanji je klas žitarica, a suša je uzela danak u vrtovima i voćkama na okućnici, dok se uveliko suši drveće…

Zlatarinfo