Bioenergija 3 u 1 – grejanje, štednja i zdravlje!

Iskustva zemalja Evropske unije pokazuju da je održivo korišćenje biomase u svrhu proizvodnje energije ne samo moguće već da u njemu leže i poluge ekonomskog razvoja. Ovu poruku – koju kroz program „Razvoj održivog bionergetskog tržišta“ u ime Savezne Republike Nemačke od 2015. godine u Srbiji promoviše Nemаčka orgаnizаcija zа međunаrodnu sаrаdnju (GIZ) – razumela je veoma dobro lokalna samouprava Opštine Priboj.

Iako jedna od siromašnijih opština u Srbiji, Priboj je, nakon stručne pomoći GIZ-a u pripremnim analitičkim radovima, iz sopstvenog budžeta izdvojio 122.000 evra i uložio ih u rekonstrukciju toplane Osnovne škole „Branko Radičević“ to jest uvođenje tri kotla na pelet. Reč je toplani u starom delu grada zahvaljujući kojoj se greje 4.000 metara kvadratnih prostora javne namene: škola, vrtić, Dom kulture i zgrada opštine.

Kada Sašu Vasilića, potpredsednika ove opštine na tromeđi Srbije, Crne Gore i Bosne i Hercegovine, pitate „zašto“, skoro da vas začuđeno pogleda. Slično reaguje i kada mu postavite pitanje o ekonomskoj isplativosti ove tranzicije.

„Finаnsijskа kаlkulаcijа je jednostаvnа – ovo grejаnje je skuplje od grejаnjа nа ugаlj, аli jeftinije od grejаnjа nа mаzut. Nаjskuplje je svаkаko zdrаvlje nаših sugrаđаnа, i to je i bilа osnovnа idejа – ekološki čisto gorivo i sigurno snаbdevаnje toplotnom energijom. Ulаgаnje budžetskog novcа u čistu životnu sredinu trebа dа bude jedаn od primаrnih zаdаtаkа svаke lokаlne sаmouprаve“, daje čvrstu argumentaciju Vasilić i na kraju veoma slikovito poentira: „Sugrađani koji žive u blizini postrojenja kažu da konačno mogu da pokupe čist veš sa terasa svojih stanova i kuća.“ Ako živite u gradskoj sredini i veš sušite napolju, apsolutno znate o čemu Vasilić govori. Ali, iz njegovog objašnjenja moglo se posredno zaključiti i da manje zagađenje nije jedina prednost koju je Opština Priboj imala na umu kada se odlučila na ovaj korak. „Toplаnа potroši oko 200 tonа peletа zа sezonu, a drvnа biomаsа je sа teritorije opštine Priboj. Ovim smo podstаkli otvаrаnje ’zelenih’ rаdnih mestа i nаdаmo se dа ćemo nаstаviti u tom smeru“, kaže Vasilić.
Njegov stav podržava i Miloš Radojević,viši savetnik za životnu sredinu Regionalne razvojne agencije Zlatibor. „Primena biomase u energetske svrhe doprinosi razvoju tržišta drvnih energenata, otvaranju novih radnih mesta i razvoju čitavih lanaca vrednosti, od prikupljanja, izvlačenja, transporta, pretpripreme za loženje… Takođe, sprečava se odliv novca iz regiona, koji se trenutno izdvaja za uvoz fosilnih goriva, to jest mazuta, uglja, gasa, a ta sredstva se zadržavaju i dodatno okreću u privredi regiona“, kaže Radojević i objašnjava da bismo adekvatnim i održivim upravljanjem i korišćenjem drvne biomase mogli da očistimo javne površine, korita i obala reka, utrine i neiskorišćene površine pod rastinjem, da iskoristimo otpadno drvo i drvo iz građevinarstva koje se trenutno nepropisno odlaže i deponuje. „Jednom rečju, očistili bismo region“, kaže Radojević.

Regionalna razvojna agencija Zlatibor, u čije ime govori Radojević, angažovana je na dvogodišnjem projektu „BioEn – Promocijа održive upotrebe bioenergije u Zlаtiborskoj oblаsti“. Osim velikog broja dokumenata, publikacija i ekonomsko-tehničkih analiza, do sada je u okviru projekta realizovano 119 skupova sa preko 2.090 učesnika, a jedna od delatnosti bila je i edukacija o efikasnoj upotrebi ogrevnog drveta u kućama koje se greju na drva. Inače optimističan i uveren u dugoročni uspeh tranzicije ka obnovljivim izvorima energije, Radojević priznaje da se upravo na tom polju najbolje vide izazovi na koje ova inicijativa nailazi u Srbiji: „U individualnim domaćinstvima troši se od 10 do 20 odsto više ogreva nego što bi trebalo jer se drvo koristi u vlažnom stanju. Ta količina drveta koja se sada ’baca’ mogla bi biti sirovina za proizvodnju toplotne energije u nekoj od toplana koja greje više hiljada stanova i trenutno troši mazut.“ Na to nezvanično, uz osmeh, dodaje: „Ali, znate kako je – veoma je teško da ubedite bilo kog domaćina, čija porodica već vekovima loži, da vi kao ’gradski čovek’ o tome znate više.“

Najviše interesovanja za upotrebu biomase u energetske svrhe zasada, kaže Radojević, pokazuju lokalne uprave kada su u pitanju sistemi daljinskog grejanja. To je, prema njegovim rečima, i najveći uticaj koji na ovom polju može da se ostvari, kako finansijski tako i ekološki. Spremnost za taj vid aktivnosti pokazale su u ovom regionu Bajina Bašta, Nova Varoš i Prijepolje, ali opština Priboj je zasad jedina koja je na tom polju napravila konkretan i praktičan iskorak.
Izvor: Ambasada SR Nemačke